Kompozit Deck Kullanım Alanları

Kompozit Deck Kullanım Alanları

Kompozit Deck malzemenin uygulandığı her yere ahşap malzeme de uygulanabilir. Bu durumda yıllardır alışılagelmiş olan bir ahşap geleneğini mi yoksa teknolojik bir karışım olan kompozit deck mi tercih edilmeli?

Ahşap malzemeler, zımparalama, boyama, cilalama gibi bakımları yapılmadığı taktirde aşınır, kıymıklanır, çürür. Kompozit deck, 6 aylık periyotlarda sabunlu su ve orta yumuşaklıkta bir fırçayla temizlendiği taktirde 50 yıla kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bakımı kolaydır, zımparalama vs. istemez. Bu da kullanıcıya zaman ve para tasarrufu sağlar.

Ahşabın suya, neme karşı dayanıklılığı azdır. Zamanla küf, mantar, bakteri oluşumu gerçekleşir. Bunlar da malzemenin çürüyüp kullanılamaz hale gelmesine sebep olur. Kompozit deck, neme, suya son derece dayanıklıdır.Ahşap için geçerli olan olumsuzluklar, kompozit deck için geçerli değildir.

Maliyet açısından değerlendirildiğinde ahşap daha az maliyetlidir. Bununla birlikte kompozit deck zemin kaplamasıyla ilgili avantajlar nedeniyle -düşük bakım, uzun ömürlülük, dayanıklılık vs – bu malzemenin maliyeti kısa zamanda dengelenmekte, hatta uzun vadede kullanıcıya tasarruf ettirmektedir. Sonuçta kompozit deck, ahşaba göre çok daha az ve maliyetsiz bakımla uzun ömürlü kullanım sunmaktadır.

KOMPOZİT DECK NERELERDE KULLANILIR?

Neme dayanıklılığı sayesinde iskele, gemi güverteleri, havuz kenarları gibi ıslak zeminlerde sıklıkla tercih edilen kompozit deck ayrıca şık görünümü ve dayanıklılığıyla dış cephe, zemin döşeme, korkuluk, teras, veranda gibi dış mekanların yanı sıra iç mekanlarda da salon, oda zeminleri, merdivenlerde de kullanılmaktadır.

KOMPOZİT DECK TEMİZLİĞİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kompozit deck zemin kaplaması yapılan alanlar yılda 2 kere sabunlu, ılık su ve orta yumuşaklıkta fırçayla temizlenmesi halinde kullanıcısına uzun yıllar sorunsuz kullanım imkanı sağlar. Bu bakım, kompozit deck için özel üretilmiş ahşap temizleyicilerle yapılabilir.

Kompozit deck malzemeye temas eden yiyecek ve içecek gibi şeyler, tazyikli su ile püskürtülerek sabunlu ılık su ile silinerek uzaklaştırılmalıdır.

Kış mevsiminde kara, buza maruz kalan kompozit deck plastik kürek yardımıyla temizlenmeli. Metal kürek kompozit deckin pürüzsüz yüzeyine zarar verebilmektedir. Bu yöntemin yanında kar ve buz kaya tuzuyla da uzaklaştırılabilir.

İç mekanlarda kullanılan kompozit deckler de sabunlu, ılık suyla silinebilir, kurulama işlemi gerektirmez

Süpürme işlemi de çok fazla bastırmadan, orta yumuşaklıkta bir süpürge ile yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Destek Hattı

Enter your keyword